Metoda PDR ma dwa warianty –

Technika klejowa polega na przyklejaniu plastikowych adapterów/grzybków za pomocą termokurczliwego kleju. Po jego utwardzeniu, wyciąga się wgniecenie i odkleja adapter za pomocą specjalnego zmywacza, nie powodując żadnych zmian na strukturze lakieru.

Klejowa metoda usuwania wgnieceń pozwala zadziałać powierzchniowo, bez dostawania się „od spodu” i demontażu np. podsufitki.

Przyklejone grzybki pozwalają na wyciągnięcie blachy do jej całkowitego wyprostowania. Następnie zmywaczem usuwa się klej, adaptery i gotowe!

 

Technika masowania blachy w metodzie PDR to wypychanie wgniecenia za pomocą specjalnych narzędzi, przez wykonanie nimi sekwencji wielu delikatnych, „miękkich” wypchnięć. Czynność powtarza się wielokrotnie aż do całkowitego przywrócenia kształtu sprzed szkody.

Masowanie blachy wykonuje się za pomocą narzędzi specjalnie do tego celu wykonanych z odpowiednich gatunków stali, narzędzia te potocznie nazywa się heblami. Nazwa „hebel” pochodzi z języka niemieckiego i w dosłownym tłumaczeniu znaczy „dźwignia”. Naprawa jest metodą inwazyjną i polega na masowaniu blachy od wewnątrz w celu przywrócenia jej poprzedniego kształtu.

Czasami masowanie musi odbywać się przez bardzo mały otwór. Dlatego tak ważne są umiejętności technika, wykonującego naprawę.